Tuesday, 9 June 2026

pastalas

Vissenākie apavi latvieša (un ne tikai) sētā, nēsāti pat līdz 20. gs. Ļoti viegli pagatavojami, bet grūti atrast internetos. Es šo cīņu izcīnīju (dažus knifus lūkojos no esošām psrs pastalām), bet brīdinu, ka taisīju savai gaumei (augstums, purngals – nepatīk spicais, tam mazliet cits griezums). Ņemiet par labu un uztaisiet sev!
Pa vidu pēda, man ir 42. izmērs, bet pieļauju, pieaugušajam apkārt pēdai visiem būs aptuveni vienāda izmēra malas. Baltās ir iegriezuma līnijas, caur kurām tad pastala tiks sasieta. Pamata un sienamās siksnas var būt apvienota 1,5 metru gara siksna (tātad kopā 4 gab.), bet tad jāpērk ļoti liels ādas gabals, lai tādu nogrieztu, un būs piņķerīgāk iesiet sānu caurumos tik garas, + nevarēsiet variēt ar sienamo siksnu materiālu – tam obligāti nav jābūt ādai vai tāda pat biezuma ādai (es ņēmu plānāku un elastīgāku, piemēram). Purngala un papēža savilcējsiksnas ievērtas beigās nogriezīsiet daudz īsākas, bet šis būtu optimāls garums ērtai iesiešanai. Sākam ar purngalu (vai papēdi, vienalga).
Ādu ieloka atbilstoši griezuma līnijām no katras puses uz vidu secīgi no apakšas/iekšpuses uz augšu vienu otram pāri, un ievelk siksnu. Nečakarējos ar siksnas galu aizvilkšanu un ielocīšanu iekšpusē dieszina kur, bet iekšpusē tās abus galiņus vienkārši sašuju (izdur ar īlenu caurumiņus un pāris šuvieni ar stingru diegu, man ir ādai paredzētais, bet derēs jebkurš).
Turpinām ar sānu savilkšanu. Centos maksimāli parādīt, kā sākumā siksnas iever/nostiprina. Iesaku katras kājas pastalai sānu maliņu pārlaist no ārmalas pāri, lai nav abām vienādi, – kad pastalas ienēsāsies, būs vieglāk atpazīt kurā kājā, kura velkama.
Un veram tik iekšā līdz galam
Ķeramies klāt papēdim – iever siksniņu, cieši, cieši savelk un sašuj (identiski kā purngalā) – oriģināli laikam te siksnai katrā galā sien mezglu, bet tas var noberzt tulznas un tādā veidā grūti būs pavisam cieši savilkt (tomēr, ja stiprināsiet sienot mezglus, siksna sākotnēji jāņem garāka).
Sānu savilcējsiksnas katra savā (!) pusē jāizver cauri kādā caurumiņā (būs grūti), kurā paša pēdai šķiet ērtākais attālums (velk pastalu kājā, sakrusto siksnas aiz papēža un liek pēdas virspusei krustā pāri, skatās, kur labāk ģeld). Aujot pastalas, šīs siksnas šādi sakrustos un liks iekšā pēdu tām pa vidu.
Beigu beigās triks, kā, nesienot mezglus, savieno ādas siksnas – te es pamata sānu savilcējsiksnās vēru iekšā plānāku ādu, bet tas nav obligāti un tur var siet klāt kaut atlasa lentes.
Lai labi nēsājas! [manām jau ir pasūtītas sarkanas gumijas zoles, ko mēģināšu piešūt :]